Na jakie palety postawić – drewniane czy plastikowe?
Palety są obecnie dla branży transportowej i magazynowej tym, czy koła dla dobrego samochodu. Niewiele dużych firm wyobraża sobie składowanie czy przewożenie dużych partii towaru bez nich. Obecnie większość przedsiębiorców korzysta z palet drewnianych lub plastikowych. Które z nich są lepsze?
Wady i zalety obu rozwiązań
Oba rodzaje palet mają zarówno wady, jak i zalety. Palety drewniane są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, w zasadzie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ich obciążenie. To najpowszechniej używany typ palet, nie ma więc problemu, by niepotrzebne palety odsprzedać, a zepsute – szybko naprawić. Każdy skup palet ma je zawsze w swojej ofercie.
Palety plastikowe są za to znacznie lżejsze, co przekłada się często na niższe koszty transportu towarów. O wiele łatwiej też utrzymać je w idealnej czystości i nie wymagają specjalnego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych. Ich zaletą jest też to, że przy niskim obciążeniu są trwalsze – mogą posłużyć właścicielowi nawet 10 lat. Niektóre typy palet plastikowych można składować, umieszczając częściowo jedną w drugiej, co sprawia, że nieużywane zajmują mniej miejsca.
Który typ jest lepszy?
Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy, do czego. Każdy przedsiębiorca, przed zakupem palet, powinien zastanowić się, jak będą one wykorzystywane i dopiero wtedy zdecydować się na określony typ. W przypadku przewozu żywności i leków, czyli w branżach, gdzie higiena jest priorytetem, warto zastanowić się nad paletami z plastiku. To też dobry wybór, jeśli towary o niewielkiej wadze mają podróżować za granicę Unii, by uniknąć procedur związanych z przygotowaniem fitosanitarnym palet drewnianych.
Jeśli towary, które mają być przewożone, są stosunkowo ciężkie, lepiej bez wahania wybrać palety drewniane, które potrafią znieść naprawdę wiele. Drewno, nawet zamoczone np. od deszczu jest też mniej śliskie niż plastik. Paleta z ciężkim towarem nie zsunie więc łatwo np. z podnośnika wózka widłowego.