Na czym polega naprawa palet drewnianych?
Palety drewniane dzięki swoim licznym zaletom są najczęściej stosowaną formą opakowania. Ich nadrzędną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa magazynowanym i transportowanym produktom. Jednak palety mogą utracić swoją funkcjonalność przez powstałe uszkodzenia w procesie ich intensywnej eksploatacji. Natomiast uszkodzone palety nie muszą być spisane na straty, można im nadać drugie życie poprzez naprawę. W powyższym artykule przybliżamy ten proces.
Na jakie uszkodzenia narażone są palety i czemu warto je naprawić?
Palety z racji swojej funkcji są bardzo intensywnie eksploatowane, więc niedziwne, że z czasem ulegają uszkodzeniom, przez co tracą swoje właściwości. Dzięki naprawie można je przywrócić i jednocześnie na tym zaoszczędzić – naprawa jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowej palety. Co więcej, wydłużenie czasu życia palety poprzez jej naprawę pozytywnie wpływa na środowisko.
Najczęstsze uszkodzenia palet drewnianych to:
- wyłamanie się desek;
- pęknięcia desek;
- odpadnięcie klocków i wsporników.
Ponadto palety drewniane są także narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych m.in. wilgoci, która powoduje butwienie i zagrzybienie drewnianych desek. Należy mieć na uwadze, że wszelkie uszkodzenia i wady negatywnie wpływają na kwestie bezpieczeństwa osób pracujących na magazynie, ale także samych artykułów składowanych na paletach.
Jak wygląda proces naprawy palet drewnianych?
Przed przystąpieniem do naprawy, serwis dokonuje dokładnego przeglądu palety, w celu oceny opłacalności remontu – czasem koszt naprawy może przewyższać zakup nowej palety.
W większości przypadków naprawa palet polega na wymianie wadliwych elementów na nowe lub na uzupełnieniu brakujących części. Proces ten najczęściej wykonywany jest ręcznie przez doświadczonych pracowników serwisu palet, którzy dla ułatwienia i usprawnienia pracy wykorzystują do naprawy specjalistyczne maszyny oraz narzędzia np. młot pneumatyczny służący do zbijania ze sobą desek, czy też podcinarki i wycinarki. Dodatkowo podczas naprawy palety przeprowadza się także jej konserwację oraz wzmocnienie połączeń między deskami. Natomiast na koniec serwis palet przybija specjalny gwóźdź będący potwierdzeniem przeprowadzenia naprawy, co jednocześnie jest świadectwem zdatności do użytku naprawionej palety.