EPAL w świetle przepisów
Pierwsze palety weszły do użytku w latach 40. XX wieku, kiedy to wojsko potrzebowało usprawnić logistykę związaną z transportem zaopatrzenia w czasie walk na froncie. Wówczas palety charakteryzowały się niską jakością i służyły praktycznie do jednorazowego użytku. Wraz z rozwojem gospodarki zaczęto je jednak wzmacniać i dostosowywać do wymiarów standardowych środków transportu, aż wreszcie pojawiły się certyfikowane palety służące do przewożenia i magazynowania szerokiego spektrum towarów. Licencjonowane palety EPAL są niezwykle znane i cenione w branży, jednak nie każdy wie, co stoi za ich sukcesem oraz czemu kluczową rolę odgrywają w tym kontekście różnego rodzaju przepisy oraz normy międzynarodowe. Jakie wymagania prawne muszą spełniać palety EPAL – wyjaśnimy w dalszej części wpisu.
Kto zajmuje się sprawami licencyjnymi EPAL w Polsce?
Skrótem EPAL określa się i oznacza palety, które od 1 sierpnia 2013 roku są produkowane na licencji Polskiego Komitetu Narodowego EPAL. Praca tej jednostki zrzeszonej w międzynarodowej organizacji European Pallet Association polega m.in. na kontrolowaniu producentów i punktów związanych z paletami, a także na szkoleniu specjalistów mających styczność z paletami. Dodatkowo Komitet walczy o to, aby wyeliminować z rynku placówki zajmujące się skupem używanych palet, które nie przestrzegają obowiązującego prawa.
Według wprowadzonych przez PKN EPAL zasad oznakowanie znajdujące się na środkowym wsporniku europalet EPAL musi zawierać numer licencji producenta (oznaczenie trzycyfrowe), rok (oznaczenie jednocyfrowe) i miesiąc produkcji (oznaczenie dwucyfrowe). Ponadto przepisy znakowania europalet EPAL wskazują, że powinny one posiadać:
- oznaczenie „EPAL” w owalu na lewym oraz prawym wsporniku (czytelny przynajmniej jeden z dwóch);
- klamrę kontrolną na środkowym wsporniku (obowiązkowa dla nowych palet);
- gwóźdź naprawczy na środkowym wsporniku (gwarantuje autentyczność oraz zachowanie wymaganych parametrów w przypadku palet przesortowanych lub naprawionych).
Przepisy regulujące kwestię produkcji i napraw palet EPAL
Palety EPAL są produkowane i naprawiane w oparciu o kilka regulacji, do których należą:
- karta UIC 435-2 – zawierająca unormowania związane z produkcją palet płaskich drewnianych;
- karta UIC 435-4 – uwzględnia informacje dotyczące napraw palet płaskich drewnianych;
- standard FAO/IPPC/ISPM 15 – dotyczy wymagań związanych z obróbką fitosanitarną (obowiązkowa od 2010 roku);
- norma europejska UNE-EN-13698-1 – podane są w niej wymagania konstrukcyjne, które definiują paletę płaską drewnianą.
Dodatkowo palety EPAL podlegają ochronie na mocy ustawy Prawo Własności Przemysłowej. Można w niej przeczytać, że „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Należy również wspomnieć, że wszyscy przedsiębiorcy, których działalności obejmuje produkcję lub naprawę europalet (ewentualnie planują rozpoczęcie działalności tego typu), muszą przestrzegać wspomnianych wymagań, jak również posiadać wydawaną przez PKN EPAL licencję.
Dlaczego należy zwrócić uwagę na oryginalność palet EPAL?
Produkcja i naprawa palet EPAL powinna odbywać się w ściśle określony przez przepisy sposób i wyłącznie przez wyznaczone do tego zadania podmioty. Jest to związane nie tylko z kwestią ochrony licencji, ale przede wszystkim z zagwarantowaniem odpowiednio wysokiej jakości produktu, co przekłada się na zachowanie bezpieczeństwa i usprawnienie działań logistycznych w łańcuchu dostaw. Dzięki znormalizowanym wymiarom palet ich ładowanie i przewożenie staje się o wiele łatwiejsze, a dostępna przestrzeń jest wykorzystywana efektywniej. Przepisy zalecają również regularną kontrolę stanu technicznego eksploatowanych palet EPAL, aby w razie potrzeby móc je naprawić lub zastąpić nowymi. Zakupu lub naprawy należy dokonywać wyłącznie w firmach, które dysponują licencją – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kłopotów oraz ponoszenia dodatkowych kosztów.