Do czego stosowane są palety fitosanitarne?
Palety fitosanitarne (zwane również paletami przemysłowymi IPPC) to palety w różnych rozmiarach, które spełniają ściśle określone wymogi sanitarne opisane przez międzynarodowe konwencje ochrony roślin IPPC (ISPM-15). Palety fitosanitarne wykonane są najczęściej z czystego drewna bez kory, pozbawionego agrofagów kwarantannowych, czyli szkodników i chorób, które mogą występować naturalnie w drewnie, również w formie nasion, zarodków czy jajeczek. Proces, w którym drewno oczyszczane jest z drobnoustrojów, nazywany jest potocznie fumigacją. Polega on na poddaniu drewna specjalnej obróbce termicznej zgodnie z normą IPPC ISPM 15:2009. Temperatura zabiegu nie może być niższa niż 56°C, a czas to przynajmniej 30 minut. Fumigacja nie tylko niszczy drobnoustroje, ale także wysusza drewno. Jego wilgotność bowiem nie może przekroczyć 22%. Po takim zabiegu palety otrzymują certyfikat, który symbolizuje wypalony kłos pszenicy z napisem IPPC oraz unikalnym numerem producenta.
Standaryzacja i certyfikacja palet podwyższa ich jakość, sprawia, że łatwiej jest nimi obracać na rynku. Wynajem oraz skup palet jest dzisiaj łatwiejszy i bezpieczniejszy. Palety fitosanitarne są przyjazne naturze, można więc je przetworzyć lub zutylizować bez szkody dla środowiska naturalnego.
Gdzie wymagane są palety fitosanitarne?
Obecnie wszystkie kraje UE oraz wiele państw spoza UE (m.in. Kanada, Wielka Brytania, Chiny, Szwajcaria, Brazylia, Indie, Egipt, Nowa Zelandia) bezwzględnie wymagają stosowania palet fitosanitarnych. Dlatego też na nowoczesnych paletach z cechą EPAL, które stosowane są powszechnie na terenie całej Unii Europejskiej, od 2010 roku wymagany jest symbol IPPC. Trzeba pamiętać o tym, gdy wysyłamy towar do innych państw, ponieważ może być cofnięty na granicy. Celem stosowania palet fitosanitarnych w transporcie zagranicznym jest zapobieganie przenoszeniu patogenów do nowych ekosystemów, co może być tragiczne w skutkach nawet w przypadku na pozór niegroźnych drobnoustrojów. Palety fitosanitarne stosowane są również w transporcie krajowym w branży spożywczej, gdzie ważne jest przestrzeganie norm HACCP.